Кайл Ларсън се присъединява към колегите си шампиони от НАСКАР Труекс Джуниър, Буш и Кеселовски в 0-for-Daytona 500 club
AP News | 2024-02-13 | 21:09:50

ДЕЙТОНА БИЙЧ, Флорида (AP) — Никой не трябва да напомня на Кайл Ларсън за неговия рекорд на Daytona International Speedway .

Той е разочароващо без победа на прочутата писта, която е единственото място на NASCAR, на което той дори няма класиране сред първите пет.

„Вярвам, че сме много, много по-добре от това, което показваме на хартия“, каза Ларсън. „Чувствам се, че през 90% от времето сме в първите шест до осем в края на състезанието, последните 10 обиколки, след което попадаме в катастрофа и в крайна сметка завършваме 28-и или по-лошо.“

Ларсън е един от шестимата пилоти — и един от четиримата бивши шампиони от серията Cup Series — които ще се опитат да сложат край на двуцифрено занасяне в Daytona 500 в неделя. Ларсън падна до 0 за 10 в „Великото американско състезание“ миналата година, след като беше замесен в меле в последната обиколка.

„Днес е по-трудно, отколкото някога е било“, каза трикратният победител в Daytona 500 и настоящ вицепрезидент на Hendrick Motorsports Джеф Гордън. „Просто трябва да заемете позиция и да бъдете търпеливи.“

Ларсън, който стартира последните две Daytona 500s от първия ред, беше редом до лидера и евентуален победител Рики Стенхаус младши при втория рестарт в продълженията, преди да се прибере 18-и. Той е завършил 18-ти или по-лош в половината от своите стартове в Daytona 500.

„В крайна сметка трябва да се получи“, каза Ларсън. „Ние продължаваме да се поставяме в позиция. Убеден съм, че можем да излезем и да спечелим или поне да завършим добре и да започнем добре годината.

„Има много фактори, които играят роля на тези суперспийдуи състезания. Трябва да стискате палци да сте пред групата и след това да изпълнявате на финала.“

Ларсън, шампионът от Купата за 2021 г., има много компания в клуба 0-for-Daytona 500.

Мартин Труекс младши няма победа в 19 старта в 500, нито едно по-агонизиращо от загубата на съотборника на Джо Гибс в състезанията Дени Хамлин по инчове през 2016 г. Truex няма финал в топ 10 на 500 оттогава, но той спечели шампионата на серията през следващата година.

Кайл Буш е 0 за 18 в 500, занасяне, което е по-скоро главозамайващо, отколкото сърцеразбиващо, като се има предвид, че двукратният шампион от сериите е спечелил почти всяка писта на пистата. Буш започна да се забавлява с това. Той надникна в шепа билети за Powerball миналата година и се пошегува: „По-добри шансове за спечелване на това, отколкото на Daytona 500.“

Поредицата без победи на Брад Кеселовски обхваща 14 Daytona 500s, също объркващо, като се има предвид, че шампионът от серията от 2012 г. има шест печели на другата суперспийд писта на НАСКАР, Таладега.

Кеселовски направи най-добрия си удар през 2021 г., преди тогавашният му съотборник в отбора на Пенске Джоуи Логано да го блокира в последната обиколка, причинявайки и двамата катастрофа и позволявайки на Майкъл Макдауъл да мине за една от най-шокиращите финали в историята на състезанието.

„Просто чувстваш, че си в позиция, но това не се случва и, да, супер болезнено е“, каза Кеселовски, който посочи спечелването на Daytona 500 на върха на списъка си с цели за 2024 г. „Колкото по-близо си за да спечелиш състезанието, толкова по-болезнено е.”

David Ragan (0 за 16) и A.J. Allmendinger (0 за 10) също са в двуцифрения списък.

Членовете на Залата на славата Тони Стюарт, Ръсти Уолъс и Марк Мартин са най-забележителните пилоти, които никога не са печелили Daytona 500.

Членът на Залата на славата Дейвид Пиърсън се нуждаеше от 15 опита, за да спечели знаковото събитие на NASCAR. По-големият брат на Кайл Буш, Кърт, се нуждаеше от 16. И великият НАСКАР Дейл Ърнхард спечели в 20-ия си опит — емблематичен момент в историята на серията.

Ларсън се надява да избегне това дълго чакане и трябва да има толкова добър шанс, колкото всеки друг неделя.

„Казах на него и на всички наши момчета: „Вижте, ние поведохме в надпреварата. Миналата година бяхме втори. Бяхме в позиция да го спечелим толкова много пъти и ни извадиха“, каза собственикът на Hendrick Motorsports Рик Хендрик, чиято последна победа в Daytona 500 дойде с Дейл Ърнхард младши през 2014 г.

„Току-що получихме да бъдем конкурентоспособни и ще дойде нашият ред. Това състезание е толкова непредвидимо. Просто трябва да участваме в състезанието, но колите ни са достатъчно бързи и мисля, че нашето време идва.“